Historie a současnost

Soubor působí v našem městě od roku 2002.
Můžete s námi vzpomenout na naše začátky z roku 2002, kdy jsme měli premiéru Moravské Besedy na Okresním lidovém plese v Moravských Budějovicích. Tancovali jsme společně s Martínkovskou posilou. Nelze opomenout iniciátorku akce, paní Seidlovou, která nám velmi pomohla při učení tance společně s Martínkovským souborem. Naší další akcí byl ples v Brtnici roku 2003, kde jsme se účastnili ve dvou kolečkách. Složení souboru bylo často namátkové, ale už tehdy se začalo generovat jádro budoucího Škrpálu. Díky paní Novákové a jejímu manželu jsme se mohli podívat do Kautzenu, kde byly roku 2004 symbolicky předány cedule, jež zdobí okraje našeho města. Tuto akci snad nikdo z nás členů souboru nezapomene. Jsem si jistá, že si většina z nás pamatuje velmi dobré pohoštění a celkovou výbornou organizaci akce:-)
Rok 2005 přinesl zajímavou soukromou akci, kde jsme si v komorní sestavě zatancovali na svatbě - a že o nás bylo velmi dobře postaráno:-)...
Okresní lidový ples byl již od roku 2006 až do součastnosti naší "stálicí." Díky němu jsme se mohli každoročně setkávat, i když vždy v částečně pozměněné sestavě.
Opět díky paní Novákové a jejímu manželu P.K. Novákovi jsme mohli znovu nakouknout do zahraničí, a to konkrétně do rakouského Retzu, Laa a Ernstbrunu. Během těchto akcí byla zajištěna prvotřídní organizace a my jsme byli manželům Novákovým velmi vděční, že díky nim jsme se mohli účastit akcí i mimo naši republiku. Také díky výpomoci člena Martínkov. souboru jsme se účastnili budějovického Jarmarku roku 2007. Následujícího roku jsme se účastnili Mětstkého plesu v Moravských Budějovicích. A také stejného roku - 2008 jsme z důvodů zcela běžných - a to odrůstání tanečních párů a s tím související časová náročnost jejich soukromého života - přijali mezi své řady "mladší gardu," která s námi od roku 2008 tancuje nejen na Lidovém plese, ale postupem času se naše úlohy v souboru vyměnily. Z naší počáteční iniciativy a aktivity žezlo postupně přešlo mladším a snažíme se je zapojit více. Dnes je "stará garda" spíše doplňkovou pro tu "mladší."
Díky nim mohl být Škrpál reprezentován na Jarmarku v našem městě roku 2008. A téhož roku i v Častohosticích. Ještě nedávno jsme využili naší mladší síly k doplnění řad na Martínkovských hodech roku 2008, kde za naši čest statečně "bojovalo" jedno kolečko. Název Škrpál jsme přijali až v létě 2008. Dále jsme se letos (2009) zúčastnili Celostátního krojovaného plesu v Kunovicích, kde jsme přispěli svou účastí troškou do mlýna. Dále jsme vystupovali na tradičním Okresním lidovém plese prozaicky konaném 14. února 2009, kde jsme opět vystupovali v naší silné sestavě společně s mladší gardou. Především jsme na našich vystoupeních využívali kroje Kyjovské z místní krojovny, ale poslední dobou přidáváme i pracovní Horácké. V součastné době pracujeme na tvorbě vlastních krojů, které bychom rádi využívali co nejdříve.

Soubor procházel častými personálními změnami. Dalo by se říci, že pokaždé jsme tancovali v unikátní sestavě, která již nikdy nebyla zopakována. Často se k nám přidávaly posily, a to především ze stran příbuzných a kamarádů. Jen díky zájmu setkávat se s přáteli a chuti podpořit folkórní dění v našem regioně jsme vydrželi i největší krizi a snažíme se naši činnost rozšířit a znovuobnovit.

V současnosti díky finanční pomoci města, ale i samotných členek máme nové sukně, spodnice a zástěrky. Snažíme se, aby co nejrychleji byl kroj celý hotov, avšak to je náročné nejen peněžně, tak na výrobu. Proto moc dobře víme, že kdo si počká - ten se dočká:-) A my opravdu čekat umíme. Čeká nás řádka vystoupení a věřím, že kouzlo Škrpálu nezmizí, ale bude v nás přežívat dál.

Do budoucna plánujeme spoustu nových tanců, jak pro samotné dívky, tak pro dívky a chlapce v párech. Nicméně žádná z těchto vizí nebude moci být uskutečněna, pokud se ztratí elán a chuť samotných tanečníků tancovat. Tímto bych jim chtěla všem poděkovat, že nás v tom nenechávají samotné, ale že i oni našli osobité kouzlo, kterým nás tancování naplňuje. Doufám, že nám bude ještě dlouho přinášet radost a útěchu.

Letošní rok byl velmi nabitý, díky našemu znovuzrození jsme se naučili několik nových tanců prezentovaných na Letnicích v Moravských Budějovicích, Martínkovských hodech, na folklorním festivalu ve Velké Bíteši a Císařském posvícení. V nejbližší době plánujeme (pokud finance dovolí) došít kroje. Začátkem roku už máme také naplánovaná vystoupení (viz. Plánované akce)

S pozdravem náčelnice škrpálnice

Stránky ještě nejsou zcela dokončeny, proto prosím za toleranci případných chyb a neúplnost obsahu:-)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one